9 minut čtení
Při přecházení na nový web nestačí jen překopírovat kód. Budete řešit redesign, změnu nového redakčního systému nebo úpravu domény. Výjimkou není ani větší zásah do architektury či přechod na zabezpečený certifikát. Už teď se ztrácíte? Podle našich tipů snadno vytvoříte plán, díky kterému zůstanete na první stránce ve vyhledávání a možná ušetříte i spoustu financí.
Problémy často vznikají už na začátku – nedostatečným plánováním, přípravou a neznalostí procesů a rizik. Pečlivě se připravte a přecházejte na web v několika fázích.
Novou stránku sami na koleni nevytvoříte. Do procesu by měl promlouvat tým odborníků – developer, SEO konzultant, UX designer, copywriter, grafik a analytik. Zapojí se nepochybně i vedení společnosti. Taková partička lidí už si žádá koordinátora, co říkáte? Z naší zkušenosti to většinou nejlépe zvládne SEO konzultant. Zná totiž všechna rizika spojená s přechodem webu.
Vytvořte si plán – harmonogram prací. Vyložte karty na stůl a seznamte ostatní s možnými riziky. Počítejte s tím, že může dojít k dočasnému poklesu návštěvnosti, příjmů a zhoršení pozic. Jde o běžný jev, ze kterého by se vám neměla podlomit kolena, pokud máte propracovaný plán.
Pojďme ho vytvořit!
Sepište si základní cíle a požadavky:
Monitorujte zkrátka i současnou situaci, abyste po přechodu na nový web lépe porovnali výsledky.
Obraťte se na SEO odborníky. Vypracují návrh na úpravu a vylepšení webu, který zahrnuje:
Určete si důležité stránky, které chcete zachovat. Zpravidla jde o nejvíce konverzní landing pages, které nesmí chybět ani na novém webu. Pečlivě zhodnoťte, jaké stránky či kategorie přidáte, jaké zachováte, a kterých se nadobro zbavíte. Vycházejte z analýzy klíčových slov, konzultujte s UX designerem a do návrhu promítněte také potřeby vašeho businessu.
S dostatečným předstihem informujte kolegy z PPC a Social oddělení, případně vaši agenturu. Musí vědět, že dochází ke změně, aby aktualizovali PPC kampaně, reklamy na sociálních sítích, odkazy v newsletterech atd. Po přechodu mohou placené reklamy vykompenzovat pokles návštěv z organického vyhledávání. Vyhledávač totiž potřebuje čas, aby prošel a zaindexoval nové URL.
A je to tady, přesměrováváme! Vytvořte přesměrovací tabulku s nejdůležitějšími stránkami, které je nutné přesměrovat. Zajistěte, aby staré URL vedly na obsahově podobné či stejné stránky. Aktualizujte i stará přesměrování, aby nedocházelo k situacím, kdy jedna URL vede na další, která je také přesměrovaná.
Veškeré úpravy a návrhy dělejte na testovacím webu, nikdy ne přímo v provozu. Vytvořte si pracovní prostředí k testování, kde změny ověříte. Až poté je vypusťte na ostro. Tato verze webu nesmí být přístupná vyhledávačům ani veřejným uživatelům. Zainteresovaným osobám přidělte přístupy nebo povolte výjimku konkrétním IP adresám.
Před spuštěním se znovu ujistěte, že vše funguje správně. Projděte si web a zkontrolujte následující body:
Už při plánování zohledněte čas spuštění. Vyhněte se víkendům (potažmo pátku) a svátkům. Vyberte den, kdy máte čas vše pohlídat a případné problémy můžete okamžitě řešit s odborníky. U zjištěných nedostatků si stanovte priority a rozdělte je dle závažnosti – co může počkat po spuštění, co řešit nyní.
Ihned po spuštění odstraňte veškerá zamezení přístupu. Následně si vytvořte checklist, který vám pomůže v den spuštění:
Vše funguje a nepozorujete zásadní chyby? Založte ještě Google Search Console a Seznam Webmaster. Oba nástroje monitorují výkon webu ve výsledcích vyhledávání. Myslete také na aktualizaci zpětných odkazů. S časovým odstupem sledujte vývoj indexace nového webu pomocí dvou výše uvedených nástrojů, chybné URL 404, změny v návštěvnosti a pozic z organiku.
U klienta, který prodává vlasovou kosmetiku, jsme vytvořili analýzu klíčových slov, upravili strukturu, přidali nové přistávací stránky a kompletně odladili on-page prvky. Upravili jsme také filtraci s využitím parametrických filtrů.
Pozn.: Graf znázorňuje organickou návštěvnost
Přechod jsme pohlídali po všech stránkách a klientovi nová platforma Shoptet prospívá. Narostla návštěvnost z organického vyhledávání i tržby z organiku.
Co si z toho vzít? Věnujte hodně času přípravám i testování. Pokud má nový web fungovat bez problému, přechod nevyřešíte za měsíc. Netápejte a nebojte se oslovit odborníky. Naši SEO konzultanti vám rádi poradí a vaše stránka bude fungovat na první dobrou.